Vývoj realitního trhu?

Vývoj realitního trhu?

Málokterý expert na realitní trh si nyní troufne odhadnout další vývoj cen nemovitostí v roce 2021 a roce následujícím. O ceně nemovitostí pravděpodobně rozhodnou hlavně „následky“ lockdownu, s tím související případné další vlny coronaviru a s dopadem na ekonomickou situaci českých domácností. Prostor je a bude pro zlevňování i pro zdražování.  

Rok 2021 vnesl do realitního trhu nejistotu a tato nejistota bude přetrvávat i v roce následujícím. Těžko se tedy může předpovídat a předvídat další vývoj cen nemovitostí v čase. Pandemie vytvořila velké množství otázek jak se bude vyvíjet realitní trh dále.

Rok 2021 a rok následující, bude v obchodech s realitami nejvíce ovlivněný aktuální ekonomickou kondicí českých domácností. Ta se může zhoršovat nebo zlepšovat spolu s tím, v jakých scénářích bude probíhat další vývoj pandemie a to zda skončí nebo bude přicházet v dalších vlnách.

Další zdražování realit může a nemusí být skutečností

Případný další nárůst je možné očekávat v nejžádanějších lokalitách velkých měst. Poptávka může být povzbuzena stále nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů, stále převažujícímu názoru koupě nemovitosti jako investice, k povzbuzení chuti kupovat, pomohlo zavedení zrušení daně z nabytí nemovitosti, omezení cestování do zahraničí a další indicie.

Zatím však nejsou indicie k pocitům, že by se měl opakovat scénář hospodářské krize, kdy ceny na realitním trhu padaly až o třetinu. Cenový růst se ale může na nějakou dobu zastavit nebo zpomalit.

Ceny však mohou jít také dolů a to u nemovitostí, které se špatně prodávají z důvodu nevhodné lokality, která je z ekonomických důvodu málo vyhledávána nebo jsou-li nemovitosti ve špatném stavu a k tomu ještě budou umístěny v málo vyhledávané lokalitě a také cena může jít dolů individuálně u luxusních nemovitostí.

Budou se zvyšovat poptávky po stavebních pozemcích, domech, bytech, chatách, chalupách a po developerských projektech ve více vzdálenějších lokalitách od velkých měst, právě z důvodu levnější koupě.

Hůře se za vysoké ceny mohou prodávat panelové byty na periferiích velkých měst,

které se už cenově blíží cenám bytům cihlovým a cenám bytů od developerských projektů ve velkých městech. V porovnání cen bytů cihla – panel vždy je a bude cenově rozdílné. Zájemci o bydlení ve svém, tak pravděpodobně budou vyhledávat jiné lokality ve vzdálenosti do cca 30 – 70 km od velkých měst, kde nemovitost koupí levněji nebo za stejnou cenu panelového bytu např. o dispozici 3+1 ve velkém městě. Zájemci tak ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst pořídí levněji 3+1 rodinný dům, levněji cihlový byt 3+1 a nebo za dobrou cenu koupí pozemek a na něm postaví 3+1 rodinný dům. Zde bude právě více příležitostí pro střední třídu. Chudší vrstvy se budou více zaměřovat na nájemní bydlení s vyčkáváním a hledáním koupě vlastního bydlení s pro ně dostupnou cenou.

Ekonomicky se coronavirus podepisuje na „rozevírajících se nůžkách“, což bude způsobovat menší koupě schopnost „střední třídy“. Počet zájemců ze střední tříd tedy klesá, z důvodu zhoršující se jejich ekonomické situace a z jejich obav se nyní „zadlužit“. Nárůst inflace ve většině odvětví je také důvodem menší koupě schopnosti, nastupující ekonomická krize postihuje zejména střední třídu ale i chudší vrstvy, více posiluje bohaté. Pro ekonomiku je také důležitá střední třída, což je možné v budoucnu pociťovat na jejich koupě schopnosti. Bohatší kupují a investují tam, kde je možnost a očekávání dalšího růstu cena tak případného dalšího zhodnocení, tzn. investují ve velkých městech a ve vyhledávaných lokalitách.

Určitá stagnace na realitním trhu je tedy očekávána tak, že o určité a individuální nemovitosti nebude zájem z důvodu příliš vysoké ceny, s tím související dopady ekonomické krize je očekáváno, že individuální případy jednotlivců, kteří z ekonomických důvodů, nebudou moci dostát povinnosti splácet hypoteční úvěry, je tedy pravděpodobné, že nastalá situace je bude nutit prodat a prodat „levněji“. Může se stát, že takových nemovitostí se bude objevovat na realitním trhu v určitých „vlnách“ více a častěji.

Na realitním trhu lze tak očekávat více scénářů, stagnace, zdražování a nebo i zlevňování nemovitostí.